Evropska komisija trenutno radi na regulativi koja ima za cilj olakšavanje rada neprofitnih udruženja građana, poput Udruženja e-Razvoj, omogućavajući im veću pravnu sigurnost u prekograničnim aktivnostima unutar Evropske unije. Predložena Direktiva o Evropskim prekograničnim udruženjima (ECBA), usvojena u septembru 2023, predviđa formiranje sveobuhvatnog pravnog okvira koji omogućava automatsko priznavanje pravnog statusa ovih udruženja u svim članicama EU, bez potrebe za dodatnom registracijom u svakoj državi posebno.

Ova regulativa ima za cilj smanjenje administrativnih prepreka i troškova, što bi omogućilo neprofitnim organizacijama lakše prekogranično delovanje. Posebno bi bila korisna u sektorima kao što su istraživanje i razvoj, kultura, obrazovanje, zdravstvo i socijalne usluge. Primenom ECBA statusa, udruženja bi mogla ostvariti uštede do 770 miliona evra godišnje, što bi rezultiralo dodatnim ekonomskim i društvenim doprinosom širom EU. Pored ovoga, Direktiva predviđa i tehničke izmene, poput unapređenja digitalne saradnje i razmene informacija među nadležnim institucijama EU, čime se olakšava koordinacija i komunikacija.

U EU trenutno postoji oko 3,8 miliona neprofitnih udruženja koja čine oko 2,9% BDP-a Evropske unije. Sprovođenjem ove Direktive, procenjuje se da bi se do 185.000 organizacija moglo uključiti u prekogranične aktivnosti. Ova inicijativa deo je šire strategije Komisije za razvoj socijalne ekonomije i prepoznaje važnost neprofitnog sektora kao nosioca društvenih promena i ekonomske inkluzije.

Iako Srbija trenutno nije članica EU, nova pravila potencijalno mogu biti od koristi udruženjima koja sarađuju sa EU institucijama i organizacijama u drugim evropskim zemljama. Udruženja u Srbiji, poput Udruženja e-Razvoj, mogla bi iskoristiti ovu priliku za uspostavljanje jače saradnje i boljeg pristupa EU tržištu kroz mreže prekogranične podrške.

Više informacija o ovoj temi možete pronaći na zvaničnim sajtovima Evropske komisije.

Autor: Udruženje e-Razvoj