Razvoj informacionog društva daleko je sveobuhvatniji i zahtevniji proces od puke digitalizacije i unapređenja informatičkih resursa. Dok digitalizacija, cloud tehnologije, društvene mreže i alati za poslovnu transformaciju obezbeđuju infrastrukturu, informaciono društvo obuhvata mnogo širi spektar ljudskih potreba – od obrazovanja i zdravstva do kulture, umetnosti i etike.
U poslednjim godinama, veštačka inteligencija (AI) postala je ključni pokretač digitalnih inovacija, ali i izazov kojem moramo pristupiti pažljivo. AI pruža priliku za rešavanje kompleksnih problema – od unapređenja medicinskih dijagnostika do optimizacije poslovnih procesa. Međutim, njen rastući uticaj zahteva jasna etička pravila i fokus na čoveka kao krajnjeg korisnika.
Sveopšta digitalizacija mora biti u interesu ljudi, a ne ljudi u službi tehnologije. AI, kao moćan alat, treba koristiti za unapređenje kvaliteta života i rešavanje stvarnih potreba, a ne za dodatnu dehumanizaciju društva. Digitalizacija i AI ne smeju postati same sebi cilj – one su sredstva koja treba da podrže društvene vrednosti, inkluzivnost i održivi razvoj.
Informaciono društvo treba da neguje balans između tehnološkog napretka i ljudskih potreba. U eri dominacije AI, ovo znači razvoj sistema koji poštuju privatnost, transparentnost i odgovornost, ali i prepoznavanje složenosti ljudske prirode koja nadilazi algoritme i podatke.
Čovek, sa svojim znanjem, empatijom i duhovnim kapacitetima, mora ostati u centru digitalne evolucije. Naša civilizacija je uspešna onoliko koliko smo sposobni da tehnologiju oblikujemo prema svojim potrebama, a ne obrnuto. Razvoj informacionog društva mora biti inventivan, humanistički i prilagođen stvarnim vrednostima – jer upravo u tom pristupu leži ključ za harmoničan i održiv napredak.
Udruženje e-Razvoj, kao zajednica koja okuplja stručnjake, institucije i kompanije iz različitih sektora, već godinama radi na stvaranju i implementaciji inovativnih rešenja u cilju razvoja informacionog društva. Kroz svoje aktivnosti, od edukacije do podrške digitalnoj transformaciji, Udruženje ne samo da podstiče tehnološki napredak već i promoviše humane vrednosti, koje su ključne za balans između čoveka i tehnologije.
Autor: Slobodan Krstić, Predsednik Udruženja e-Razvoj
Pre mnogo godina, kada sam ušao u računarsku salu, profesor Stjepan Han je rekao: Deco, ovo je računar, on ne greši, uvek uradi ono što mu kažete i nikad ono što želite. Računari će menjati ljude kada počnu da greše i svoje greške prebacuju na druge računare. Kao četrnaestogodišnjak, davne sedamdesete nisam ga baš razumeo. Kasnije, tokom godina, mnogo puta sam se setio tih reči. Danas dolazimo do toga da se priča o digitalizaciji, veštačkoj inteligenciji, a zaboravljamo da su početkom osamdesetih bili prvi skupovi na kojima se govorilo o veštačkoj inteligenciji i njenoj primeni. Danas smo svedoci sve besomučnijeg prikupljanja podataka, njihovoj, nezakonitoj, obradi i zloupotrebi. Cilj je jednostavan, omogućiti minimum ljudskog angažovanja, omogućiti nekim, po mom mišljenju, problematičnim ljudima da upravljaju našim životima. Imao sam lično, neprijatno iskustvo, sa bankom i diletantski napravljenim programima koji nisu imali potrebnu analizu procesa. Trebalo mi je puno vremena i nerava da ispravim glupu grešku nesavesnog službenika. Bojim se da sutra tzv AI, bude upotrebljena da provodi zamisli nesavesnih. Kada samo pomislim šta bi bilo da je digitalizacija ličnih dokumenata i otvoreno bankarstvo bilo dovršeno pre pet godina. Farmaceutski lobi bi prisilio sve ljude na vakcinaciju neispitanim vakcinama, posledice se trenutno uspešno prikrivaju. Digitalizacija je dobar pomak u društvu koje obezbedi i kontrolu primene i mehanizme zaštite ljudi. Ovo će biti problematika narednih godina, mada, čini mi se da će ova godina biti prelomna u određivanju pravca razvoja informacionih tehnologija i njihove primene u životu običnih ljudi.