GS1 Srbija u saradnji sa Društvom za informatiku Srbije, Udruženjem e-Razvoj i kompanijom Pantheon Plus doo, podnelo je Ministarstvu finansija inicijativu za uključivanje globalnih identifikatora GTIN i GLN u podzakonski akt za primenu Zakona o elektronskim otpremnicama.

Primena GTIN (Global Trade Item Number) identifikatora omogućava jednostavniju i precizniju konverziju podataka o robi iz otpremnice u prijemnicu, dok GLN (Global Location Number) identifikatori pružaju efikasno automatsko uparivanje podataka o lokacijama. Ova rešenja čvrsto podržavaju ideju potpunog prelaska na elektronsku razmenu podataka, što je ključni aspekt modernizacije poslovanja i usklađivanja sa savremenim trendovima.

Prednosti uključivanja globalnih identifikatora su višestruke:

  • Smanjenje potrebe za ljudskim radom: Automatizacija procesa smanjuje ručni unos podataka, što vodi smanjenju operativnih grešaka. Ručni procesi su često skloni greškama zbog ljudskog faktora, kao što su pogrešno uneti podaci, duplikati ili propusti. Implementacija globalnih identifikatora omogućava automatizaciju unosa i obrade podataka, čime se smanjuje broj grešaka i povećava efikasnost rada.
  • Eliminacija grešaka i zastoja: Povećava se preciznost podataka i ubrzava protok robe. Korisćenjem standardizovanih kodova, procesi skladištenja, transporta i prijema robe postaju precizniji i brži. Ovo doprinosi smanjenju zastoja u lancu snabdevanja, što je ključno za pravovremeno ispunjenje zahteva kupaca i optimizaciju poslovanja.
  • Uklanjanje potrebe za internim šiframa: Standardizacija podataka olakšava interoperabilnost sistema. Mnoge organizacije koriste interne šifre za identifikaciju proizvoda i lokacija, što često izaziva probleme u komunikaciji sa partnerima. Korišćenjem GTIN i GLN standarda, svi u lancu snabdevanja imaju jedinstveni sistem identifikacije, što omogućava lakšu razmenu podataka i kompatibilnost između različitih informacionih sistema.

Uvođenjem GTIN i GLN identifikatora ne samo da se olakšava poslovanje privrednim subjektima kroz unapređenje njihovih radnih procesa, već se i državnim organima omogućava efikasnija primena Zakona o elektronskim otpremnicama. Ovaj predlog ima potencijal da unapredi ukupni poslovni ekosistem u Srbiji, povećavajći njegovu konkurentnost na globalnom tržištu.

Pozivamo sve relevantne aktere da podrže ovu inicijativu i doprinesu njenoj implementaciji, jer smatramo da će njenim usvajanjem biti postavljeni čvrsti temelji za dalju digitalnu transformaciju i razvoj informacionog društva u našoj zemlji.

Pripremio: Slobodan Krstić, Predsednik Udruženja e-Razvoj